Today is  
 
 
Home
About Dr. Azizi
AboutDr.Azizi,Farsi
Healing the Mind
Memorable
Weekly Articles
Latest Article
What's New
Common Questions
Links
Contact Us

  Username:
  Password:
Remember me
Forgotten your password?
No account yet? Create one
 
Arnold M. Washton, PH.D
هيچ انسانی يکشبه معتاد به الکل يا مواد مخدر نمی شود و هيچ انسانی  يک شبه اعتياد را کنار نمی گذارد .بسياری از معتادين مدتها خود و دوستان و خانوادهخود را گول می زنند پيش از آنکه به ابتلاء خويش اعتراف کنند

کتابی است  Step Zero  
برای همه آنها که در خطر ابتلا به اعتیاد هستند
 
Social Phobia PDF Print E-mail
User Rating: / 9
PoorBest 
Wednesday, 24 October 2007

بیماری ترس از جامعه ( شرم حضور ) :

Social Phobia یا Social Anxiety

این بیماری در فرهنگ ما به نام های شرم حضور ، خجالتی بودن ، کم روئی و ... شناخته می شده و سال های سال به عنوان یک ویژگی پسندیده با آن برخورد می کردیم .

بسیار شنیده ایم که در وصف یک انسان بگویند " فلانی چه جوان سر به زیرو خوبی است..." یا " اگه هر چه بگی محاله که سرشو بلند کنه..."

امروز می دانیم که سوشال فوبیا که ترس و اضطراب در مقابل مردم است دومین شایع ترین بیماری روانی است و حدود 4% تا 6% مردم به آن مبتلا هستند که در امریکا به 15 میلیون نفر می رسند.

مبتلایان به این بیماری اغلب یا گرفتار عقب ماندگی اجتماعی و تحصیلی بوده ، یا از سطح زندگی پایین تری برخوردارند. در صد ابتلا این افراد به بیماری های دیگر روانی بخصوص افسرد گی و اعتیاد به مواد مخدر بالاتر از دیگران است. ناتوانی حرفه ای و غیبت از کار هم در این افراد بیش از دیگران است و به این دلایل این بیماری از نظر اجتماعی امروزه مورد توجه بیشتر محققین و دانشمندان رشته های روان شناسی و روان پز شکی قرار گرفته است.

بد نیست بدانید که این بیماری اختصاص به جامعه ی ما ندارد . آ مارها در صد ابتلا به بیماری سوشال فوبیا یا شرم حضور در کشور های مختلف به ترتیب 10% در شیلی 8% در سوئد 5% در اسرائیل 2% در استرالیا و 1% در ایران اعلام می کنند . بررسی دقیق تر این تحقیقات نشان می دهد که برخورد فرهنگی جامعه با این بیماری در نتایج این آمار بسیار موثر بوده است .

بعنوان مثال من معتقدم تعداد مبتلایان به سوشال فوبیا در ایرانی ها بسیار بالاتر از جوامع لیست فوق است اما تعداد افرادی که به دلیل این مشکل و برای معالجه به متخصصین مراجعه می کنند کمتر از دیگران است که نتیجه آمار را متفاوت نشان داده است. شاید به همان دلیلی که گفتیم که خجالتی بودن در فرهنگ ما نوعی ویژگی پسندیده به شمار می آید نه بیماری !

در بررسی سایر بیماری های روحی روانی ، 13% مبتلایان به Manic Depression (Bipolar ) یا 20% کسانی که بیماری های تغذیه ای مثل آنورکسیا یا بولیمیا دارند ، به بیماری شرم حضور نیز مبتلایند.

34% کسانی که بیماری خود زشت بینی دارند همزمان به بیماری شرم حضور یا خجالتی بودن مبتلا هستند و تعجبی هم نیست که اغلب این گروه بیماران نگران نمایش خود در چشم دیگران هستند. در مورد این گروه که به هر دو بیماری خود زشت بینی Body Dysmorphic Disorder و Social Anxiety مبتلا هستند بررسی های علمی بسیاری صورت گرفته است . در مطالعه دو قلوها اگر یکی به شرم حضور مبتلا بوده ریسک ابتلا دیگری 40 تا 50% است.

محققین با بررسی گروهی از این بیماران توانسته اند فعالیت های شدیدی را در مراکز خاصی در مغز ( آمیگداله یا هسته بادامی ) پیدا کنند که مستقیماً با خجالت کشیدن و قرمز شدن همراه است.

علت: چرا افراد به بیماری شرم حضور یا خجالتی بودن مبتلا می شوند؟

این بیماری از نظر روان پزشکی دو ریشه ی متفاوت ژنتیک و اکتسابی دارد. مطالعات علمی نشان می دهد که مادرانی که فرزند خجالتی به دنیا می آورند غالبا" یک یا دو ژن مسئول serotonin transport در آنها کوتاه تر از معمول است.

در حالیکه مطالعه دیگری نشان می دهد که مادرانی که از نظر خانواده و محیط حمایت کافی دارند حتی اگر ژن کوتاه هم داشته باشند فرزندانشان ریسک بیشتری برای خجالتی بودن در مقایسه ی با افراد سالم ندارند در صورتی که فقدان حمایت های اجتماعی و عاطفی ریسک ابتلا به این بیماری را بالا می برد .

تقسیم بندی:

مبتلایان به این بیماری ممکن است نسبت به همه ی رفتارهایی که آنها را در تماس با مردم قرار می دهد حساسیت داشته باشند و گرفتار اضطراب و ترس بشوند . این فرم را کامل یا همه گیر می شناسیم .

فرم دیگر این بیماری حساسیت به برخی برخورد های اجتماعی است . مثلاً در فرم دوم یا نا کامل ، بیمار از سخن گفتن جلوی مردم ناتوان است و گرفتار ترس و اضطراب می شود در حالی که از رفتن به کلوب ورزشی و جلوی دیگران ورزش کردن ناراحتی ندارد.

گروه اول اغلب گرفتار افسرد گی می شوند ، افکار خودکشی در این افراد افزایش پیدا می کند. اغلب به مواد مخدر پناه می برند . این گروه 10% کمتر شانس فارغ التحصیلی از کالج را دارند . 10% کمتر از دیگران حقوق و مزایا دریافت می کنند. 14% شانس این که حرفه تکنیکی یا مدیریت و یا تخصص داشته باشند کمتر خواهد بود.

تشخیص:

تشخیص این بیماری اگر چه به نظر آسان می آید ولی متاسفانه گروه بسیاری از مبتلایان درست تشخیص داده نمی شوند .

گاه به علت گوشه گیری افراد ، مبتلایان به این بیماری به عنوان شخصیت درون گرا یا شخصیت پارانوئید شناخته می شوند .

گاه به علت اضطراب و نگرانی در برخورد با مردم به عنوان بیماری های اضطرابی یا حتی فرم ملایم بیماری Panic شناخته می شوند. گاه به علت خود داری کردن از یک سری کارها جلوی مردم آن ها را مبتلا به وسواس می شناسند.

علائم بیماری شرم حضور ، Social Phobia :

1- ترس از فعالیت اجتماعی و احساس شرمند گی علامت اصلی و اساسی این بیماری است.

2- اضطراب در هنگام برخورد با دیگران یا مورد ارزیابی قرار گرفتن .

این علامت گاه به قدری شدید می شود که حالتی مشابه حمله هراس یا Panic Attack به خود می گیرد.

3- در نوجوانان و بزرگسالان افراد از غیر معقول بودن یا غیر طبیعی بودن نگرانی و ترس خود آگاهند. ولی در کودکان چنین آگاهی وجود ندارد و کودک ترس و نگرانی خود را در مقابل غریبه ها کاملاً طبیعی احساس می کند.

4- خودداری و دوری کردن از شرایطی که سبب ترس و نگرانی می شود .

طبعاً این موضوع باعث عقب افتادگی ها و شکست های تحصیلی ، حرفه ای و اجتماعی خواهد شد .

آنچه جامعه در رفتار بیماران مبتلا به شرم حضور ، Social Phobia می بیند :

این افراد از سر صحبت را باز کردن ( آغاز گفتگو کردن با دیگری) یا ادامه ی گفتگو با دیگری خودداری می کنند . دلیل این خودداری هم عدم علاقه نیست بلکه ترس از خراب کردن ، آبروریزی و از این قبیل است.

این افراد در مجالس عمومی خود را ناامن، نگران و تحت فشار احساس می کنند . این احساس را

Spotlight feeling یا احساس زیر ذره بین قرار گرفتن می خوانند.

با کسی حرف نمی زنند چرا که عقیده آنها ممکن است به نظر دیگری احمقانه جلوه کند ، نمی رقصند چرا که ممکن است آبرو ریزی شود. نمی نوشند یا نمی خورند چرا که شاید کار نا شایسته ای از آنها سر بزند یا قیافه آنها هنگام غذا خوردن ناپسند باشد.

این افراد از صحبت جلوی دیگران می ترسند مگر این که از روی نوشته ای بخوانند. همچنین از اظهار نظر در یک جلسه عمومی هراس دارند و حرف و سوال خود را بارها با خود تمرین می کنند و گاه نهایتا قبل از بیان نظر یا سوال ، منصرف می شوند.

این افراد از کارهای جمعی دوری می کنند مگر اینکه همه افراد جمع از نزدیکانشان باشند .

این افراد بخصوص از ملاقات با استاد ، رئیس ، کارفرما و کسانیکه در جایگاه بالاتری هستند نیز می ترسند. چرا که مطمئن نیستند که از عهده مکالمه با آنها به خوبی بر آیند.

این افراد از گفتگوی تلفنی( جز با دوستان و نزدیکان ) هم می ترسند "من از کجا بدونم اون چی می پرسه؟ اگه نتونم جواب بدم چی؟"

این افراد از ورود به اطاقی که قبلاً دیگران در آن نشسته اند نگران می شوند چرا که در یک لحظه همه نگاه ها متوجه آنها می شود.

این افراد اغلب نگاه خود را از دیگران می دزدند.

این افراد از ملاقات با جنس مخالف به منظور ایجاد رابطه خودداری می کنند . ممکن است در مراوده از طریق Email مشکلی نداشته باشند زیرا کنترل در اختیار خود آنها است ولی از ملاقات رو در رو می ترسند.

این افراد از توالت عمومی هم می ترسند چرا که دیگران می بینند ، می شنوند و قضاوت می کنند .

این افراد اغلب از پس دادن جنس خریداری شده به مغازه احساس شرمند گی می کنند.

این افراد اغلب تحت فشار فروشنده ها چیزها یی می خرند که نمی خواهند.

درمان:

1 – از آن جا که ریشه این بیماری از ترس و اضطراب آغاز می شود همه متدهایی که می تواند بیمار را به مرحله Relaxation یا آرامش برساند قدم اولیه است.

شنیدن موزیک آرام بخش ، تمرین های تنفس شکمی ، تکرار یک Mantra یا لغتی که با تکرار آن در ذهن ، با دنیای درون خود ارتباط ایجاد می کنید . گوش کردن به ضربه های یکنواخت طبل !

در مرحله دوم شما یکی از شرایط ناگواری را که آزارتان می دهد و زندگی شما را محدود کرده انتخاب می کنید . قدم به قدم روند این واقعه را بررسی و احساس های مربوطه به هر قدم را ثبت می کنیم.

در مرحله سوم ، Relaxation را با مراحل چند گانه ی این واقعه همراه می کنیم . این نوع درمان به نام

Systematic Desensitization شناخته شده و در درمان بسیاری ترس ها و نگرانی ها به کار می رود.

2 – درمان داروئی

Pzopranolol یا Inderal معمولا به وسیله نوازندگان ، گویندگان ، سخنرانان و ... در هنگام انجام حرفه خود مصرف می شود و ترس و نگرانی از مشکلات احتمالی را خنثی می کند.

3 – مهم ترین و اساسی ترین درمان برای بیماری خجالتی بودن CBT (Cognitive Behavioral Therapy )

است . در این نحوه درمانی بیمار ریشه های نگرانی و ترس خود را پیدا می کند. و به بی اساسی و غیر واقعی بودن آنها پی می برد و بعد تمرین هائی را در فاصله جلسات درمانی انجام می دهد و نهایتا به این واقعیت اساسی دست می یابد که ترس ها و نگرانی ها زائیده ذهن بیمار او می باشد و قضاوت دیگران نقشی در آرامش روانی او ندارد.

4 – از آن جا که طبق آمار در بیماران مبتلا به Social Phobia ریسک ابتلا به افسردگی بسیار بالاتر است استفاده از داروهای ضد افسردگی اغلب نتایج چشم گیری خواهد داشت.


< Prev   Next >
 
Search Now!
  1. - Lovebio-1.mp3
  2. - Lovebio-2.mp3
  3. - Self-Esteem.mp3
  4. - Smoking.mp3


Pearl of the Wisdom

The Winner, Loser ?

The Winner   is always part of the answer    

The Loser     is always part of the problem  

The Winner   always has   a program

The Loser     always has   an excuse
 
more...Pschychology Tests

  Adult ADD Test
  Adult ADD Farsi
  Agoraphobia Test
  Alcoholism Test
  Anxiety Disorder
  Bipolar Test
  Depression Test
  Divorce Test
  Hyperactivity Test